Jak vybrat příslušenství pro prut?

Vaše rybářské úspěchy ovlivňuje nejen správně vybraný prut, ale také příslušenství, které si pořídíte spolu s ním. Prostřednictvím následujícího přehledu vás proto seznámíme s tím nejdůležitějším.
 
 
 

Druhy příslušenství pro pruty

 
 
Kryty na pruty chrání vaše rybářské náčiní během přepravy. Při jejich výběru dejte přednost těm, které jsou dobře polstrované. Nemusíte se tak bát, že prut během převozu poškodíte.
 
Náprstník chrání váš ukazováček během nahazování. Je navíc vybaven nastavitelným popruhem na zápěstí, díky kterému se nemusíte bát, že by vám sklouzl z prstu. Náprstníky by měly být vyrobené z jemné, ale zároveň odolné kůže tak, aby se při kontaktu s vlascem nezničily. 
 
Kromě náprstníku můžete zvolit také nahazovací rukavici.
 
Navíjecí joja slouží k rychlému připnutí rybářských pomůcek k vašemu oblečení. Malá a střední joja využijete k přichycení kleští, nůžek nebo metrů. Velká joja jsou naopak vhodná pro připevnění muškařského nebo menšího přívlačového podběráku. Zatímco malá joja jsou vybavena připínáčkem, velká joja můžete díky klipu zastrčit například za opasek.
 
Kryty na očka chrání první očka prutů před nečistotami a zabraňují jejich mechanickému poškození. Využijete je při převozu i skladování prutů. Liší se velikostí, provedením a použitým materiálem.
 
Kromě krytek na očka můžete k ochraně špiček vašich prutů využít také pouzdra koncovek prutů. Při výběru dejte přednost pouzdrům, která se skládají ze dvou kusů – připevnit je tak budete moct na oba konce prutu.
 
S bodcem na prut budete mít konečně jistotu, že váš prut vždy zůstane na svém místě. A to i v případě, že o něj omylem zavadíte. Bodec stačí jednoduše zarazit do země a připevnit na něj váš prut. 
 
Cvakátko usnadňuje manipulaci s vlascem. Je navíc vybaveno jehlou a dírkou, pomocí které ho umístíte například na navíjecí jojo. Cvakátka můžete bez obav používat i v rukavicích.
 
Dálkoměr za vás sám změří délku odvíjeného vlasce nebo šňůry. Je výborným pomocníkem především při lovu ve velkých hloubkách a nejčastěji ho tak využijete pro mořský rybolov. Měřič je navíc vybaven praktickým klipem, kterým ho jednoduše upevníte přímo na prut.
 
 

Další vybavení pro pruty, které vám bude hodit

 
  • Rybářské navijáky
  • Rybářské háčky
  • Stojany a vidlice na pruty
  • Pásky a koncovky na pruty
  • Obaly na pruty